خبرها

اخبار

خبرها

 اجتماعی » به 3 هزار دانشجوی ایرانی خارج از کشور ارز تعلق نمی‌گیرد 

به 3 هزار دانشجوی ایرانی خارج از کشور ارز تعلق نمی‌گیرد

اجتماعی

کدرشته‌های و اطلاعات بر من& 1740; علاوه کد رشته‌های جدید

معاون آموزشی وزارت بهداشت ضمن توضیح سند ارتقای فعالیت استعداد‌های درخشان و نخبگان گفت: معرفی‌نامه ارز دانشجویی به ۳ هزار دانشجوی دانشگاه‌های غیرمعتبر ارائه نمی‌شود.

1608;زه معاونت مح مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور با &

به گزارش دانشجو، باقر لاریجانی معاون آموزشی وزارت بهداشت گفت: تعداد زیادی داوطلب برای ورود به رشته‌های پزشکی وجود دارد و وزارت بهداشت مخالف دور زدن کنکور برای ورود به پزشکی است.

#1583;ارد.76;ا انجام عملیات فنس کشی جاده عباس آباد در استان

وی افزود: تسهیلاتی که برای انتقال دانشجویان ایرانی خارج از کشور به دانشگاه‌های علوم پزشکی داخل کشور ایجاد شده است تنها مختص دانشجویانی است که در سال‌های گذشته برای تحصیل به خارج از کشور رفته اند. این تسهیلات به دلیل مشکلات ارزی اتخاذ شده است.

7;ای جدید علاوه بر کدرشته‌های مندرج در دفترچه‌های پž

لاریجانی یادآور شد: شورای ارزشیابی و مدارک تحصیلی وزارت بهداشت به زودی تصمیمات مهمی را برای پیشگیری هر چه بهتر دور زدن کنکور برای انتقال دانشجویان ایرانی به داخل کشور اعلام می‌کند. این شرایط به مراتب سختگیرانه‌تر از شرایط فعلی است.

وی درباره اعلام چند دانشگاه علوم پزشکی به عنوان مرجع انتقال دانشجویان ایرانی از چند کشور یادآور شد: این کار تنها به منزله تسهیل پروسه انتقال و بررسی پرونده‌های این دانشجویان است. اما در نهایت تصمیم گیرنده اصلی برای انتقال مرکز خدمات آموزشی وزارت بهداشت است.

هزینه آزمون‌های بین المللی پزشکی و مشکلات ارزی

معاون آموزشی وزارت بهداشت درباره هزینه آزمون‌های بین المللی پزشکی و بحث مشکلات ارزی در این زمینه گفت: وزارت بهداشت نمی‌تواند در این زمینه به صورت مستقل تصمیم بگیرد. ما نظر خودمان را به بانک مرکزی منعکس کردیم و تابع قوانین هستیم و با توجه به شرایط کشور، فعلا ارز دولتی در پرداخت هزینه آزمون‌های بین المللی نداریم.

وی افزود: پرداخت برای آزمون‌های بین المللی در گروه پزشکی به صورت بین المللی بوده و منابعی برای آن تامین نشده است و همچنان باید پرداخت بین المللی به صورت مستقیم انجام شود.

لاریجانی درباره تعداد دانشجویان ایرانی در گروه علوم پزشکی که در خارج از کشور تحصیل می‌کنند، گفت: اطلاعات ما از دانشجویان خارج از کشور منوط به اطلاعاتی است که در صورت کسب معرفی نامه و یا مدرکی از وزارت بهداشت درخواست داشته باشند. حدس می‌زنیم حدود ۱۰ هزار دانشجوی ایرانی در گروه علوم پزشکی در خارج از کشور تحصیل کنند.

به ۳ هزار دانشجوی ایرانی خارج از کشور ارز تعلق نمی‌گیرد

وی افزود: سال گذشته ما ۴۰۰ پرونده برای انتقال به داخل داشتیم و امسال ۲ هزار پرونده برای انتقال به داخل تشکیل دادیم. ضمن اینکه ۱۰ هزار نفر متقاضی معرفی نامه برای ارز دانشجویی بودند که از این تعداد ۷ هزار نفر در دانشگاه‌های مورد تایید وزارت بهداشت تحصیل می‌کردند و ۳ هزار نفر در دانشگاه‌های غیر معتبر بودند که طبعا برای آن‌ها معرفی نامه ارز دانشجویی ارائه نمی‌شود.

معاون آموزشی وزارت بهداشت درباره قرارداد‌های بین المللی یادآور شد: سیاست ما گسترش رابطه علمی با کشور‌های مختلف است و تبادل استاد و دانشجو در این تفاهم نامه‌ها صورت می‌گیرد. این گونه نیست که فردی تک به تک در این فرآیند جابجایی داشته باشد بلکه مهم تیمی مشترک برای تبادلات علمی است.

شرایط جدید انتقال از خارج به زودی اعلام می‌شود

وی در پاسخ به مهر در خصوص شرایط جدید انتقال دانشجویان از خارج به داخل گفت: این موضوع به تبلیغات موسسات اعزام دانشجو بدل شده است در صورتی که انتقال تنها شامل دانشجویانی است که در گذشته برای تحصیل به خارج از کشور رفته اند. شرایط جدید نقل و انتقال از سوی شورای ارزشیابی وزارت بهداشت به زودی اعلام می‌شود. این گونه نیست که کسی که کنکور را بد داده است برود ۳۶ واحد درسی در خارج بگذراند و به دانشگاه‌های داخل کشور منتقل شود.

لاریجانی گفت: دانشگاه‌های علوم پزشکی از تمام ظرفیت پذیرش از طریق کنکور استفاده می‌کنند و با توجه به سهمیه‌های موجود، بسیاری از استعداد‌های بالا به سختی در گروه پزشکی قبول می‌شوند و از همین رو ما از این ظرفیت تنها از طریق کنکور استفاده می‌کنیم.

وی گفت: دانشگاه‌های علوم پزشکی برای پذیرش دانشجویان ایرانی خارج از کشور که منتقل می‌شوند، باید ظرفیت مازاد و شهریه‌ای ایجاد کنند. شهریه این دانشجویان از طریق تبدیل شهریه ارزی آن‌ها به ریال محاسبه می‌شود و کف شهریه بر اساس مصوبه وزارت بهداشت به دانشگاه‌ها اعلام شده است. دانشجویان انتقالی تنها در ظرفیت مازاد و شهریه‌ای پذیرفته می‌شوند.

دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور ۴ برابر شده است

وی گفت: در چهار دهه اخیر تعداد دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور ۴ برابر شده است و در بخش تحصیلات تکمیلی با ۳ تا ۴ برابر شدن ظرفیت، اکنون سالانه ۴ هزار نفر در گروه‌های تخصصی و فوق تخصصی پذیرفته می‌شوند. ۲۵۰ هزار نفر دانشجو در گروه علوم پزشکی تحصیل می‌کنند و اساتید در این مدت ۵ تا ۷ برابر شده است.

لاریجانی با اشاره به کار‌های مهم در حوزه آموزش پزشکی یادآور شد: آمایش سرزمین با توجه به مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی بستر اصلی فعالیت‌های دانشگاه‌های علوم پزشکی و وزارت بهداشت است. در ادامه برنامه تحول در آموزش پزشکی بر بستر آمایش صورت گرفته است و در ادامه آن نیز ماموریت گرایی دانشگاه‌های علوم پزشکی، در حال توسعه است.

وی از اجرای برنامه آموزش مهارتی و حرفه‌ای در علوم پزشکی به عنوان یکی از برنامه‌های مهم وزارت بهداشت در حوزه کارآفرینی خبر داد و گفت: این کار به کمک موسسه آموزش مهارتی و حرفه‌ای در علوم پزشکی انجام می‌گیرد و مدرک گرایی را کاهش داده و کارآفرینی ایجاد می‌کند.

معاون وزیر بهداشت همچنین با اشاره به فعالیت مرکز ملی آموزش پزشکی در حوزه‌های مختلف از تدوین سند ارتقای فعالیت استعداد‌های درخشان و نخبگان در حوزه وزارت بهداشت خبر داد و گفت: این سند در حال آماده سازی است.

وی گفت: در سال گذشته تمام موسسات آموزش عالی علوم پزشکی و بیمارستان‌های آموزشی اعتباربخشی شدند و ادامه اعتباربخشی در امسال تنها محدود به مواردی است که مشکلاتی داشته اند.

لاریجانی افزود: استاندارد‌های دوره‌های پزشکی و دندانپزشکی تدوین شده و به اتمام رسید و از امسال کاهش طول دوره پزشکی کلید می‌خورد.

وی یادآور شد: از تابستان امسال امکان شرکت در آزمون دستیاری به صورت استریت (پیش از فارغ التحصیلی و پیش از گذراندن دوره طرح و سربازی) در برخی از رشته‌های تخصصی مورد نیاز کشور فراهم می‌شود.

معاون آموزشی وزارت بهداشت از آغاز ارائه دروس به صورت مجازی در علوم پزشکی از مهرماه ۹۷ خبر داد و گفت: دروس دانشگاه‌های علوم پزشکی به صورت مجازی و به کمک دانشگاه علوم پزشکی مجازی ارائه می‌شود.

وی گفت: به تمام مناطق آمایشی علوم پزشکی اختیار داده شده است که زمینه را برای پذیرش دانشجوی خارجی فراهم کنند. هم اکنون ۳ هزار دانشجوی خارجی از ۴۳ کشور خارجی در حال تحصیل در کشور هستند.

لاریجانی از تدوین شدن آیین نامه مشارکت بخش خصوصی در آموزش علوم پزشکی خبر داد و گفت: این آیین نامه با رعایت استاندارد‌ها تدوین شده است و از سرمایه گذاری مردم و بخش خصوصی در حوزه آموزش علوم پزشکی استفاده می‌کند.

Let"s block ads! (Why?)

به آنها مراجعه رسانی با اطلاع ساž فعال است، پایگاه 1740;


مرجع خبر: تابناک - اجتماعی
کشور تعلق 3 دانشجوی , به هزار ارز خارج , ایرانی نمی‌گیرد کشور تعلق , ایرانی به ارز خارج , هزار از 3 نمی‌گیرد , ایرانی هزار کشور تعلق , خارج ارز ایرانی دانشجوی
- درگیری مرگبار دو پدر بر سر فرزندان آزمایشگاهی
- کشف جسد زن در ساختمان نیمه‌ساز
- چرا ارائه آمار‌های استانی ابتلای قطعی به کووید 19 متوقف شد؟
- پاسخ واضح سازمان بهداشت جهانی به یک سوال مهم؛ «کرونا» یا «ایران»؟!
- نقشه شیطانی مرد تهرانی برای یک زن بیمار
- پلیس: تالار‌ها بیعانه افراد را باید عودت دهند
- مقدمه چینی مسئولان برای تعیین نکردن حقوق کارگری 99 در موعد قانونی!
- زندگی در زیر دکل های فشار قوی مشکلات جبران ناپذیری برای مردم دارد
- حریق در کارگاه مبل سازی
- نقش وراثت در بروز بیماری صرع
Copyright © 2012 - 2020 | تمامی حقوق این وب سایت برای gosikhtan.ir محفوظ است
طراحی و اجرا:gosikhtan.ir